هر آنچه برای شروع کسب وکار اینترنتی باید بدانید؟

کسب وکار اینترنتی چیست؟

در سال های اخیر اینترنت به یکی از کارآمدترین و کم هزینه ترین ابزارها برای کسب در آمد تبدیل شده است و بسیاری از کسب و کارها را تحت تاثیر قرار داده است.
برای فهم و شناخت بیشتر این موضوع ابتدا باید بدانیم کسب و کار اینترنتی چیست؟
کسب وکار اینترنتی به کسب و کاری گفته می شود که تمام یا بخشی از فعالیت های خود را از طریق اینترنت انجام دهد. به همین سادگی!
در واقع این کسب و کارها به وسیله ی ابزارهایی مانند موتورهای جستجو،وبسایت،شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های موبایلی،کالا یا خدمات خود را به مشتریان عرضه می کنند و با آن ها در تعامل هستند.این تعامل می تواند بین شرکت با شرکت، شرکت با شخص یا شخص با شخص انجام گیرد و اینترنت می تواند مسیر رسیدن کسب و کارها به مشتریان موثر و کارآمد را هموار کند.

چرا باید یک کسب وکار اینترنتی شود؟

لزوم اینترنتی شدن کسب و کار

در زیر پنج دلیل اصلی برای حضور یک کسب و کار در اینترنت را با هم مرور می کنیم:

۱-حضور آنلاین باعث افزایش قابلیت دسترسی می شود

اگر یک مصرف کننده قادر نباشد محصولات یا خدمات شما را در سرچ گوگل پیدا کند ، به سختی می تواند از وجود کسب و کار شما اطلاع داشته باشد.اینترنتی شدن کسب و کار به مشتریان کمک می کند بدون دردسر و به آسانی بتوانند در کم ترین زمان با شما ارتباط داشته باشند و نیاز خود را برآورده کنند.

۲- حضور آنلاین مخاطبان گسترده تری را جذب می کند

حضور در اینترنت به مشتری اجازه می دهد حتی در ساعات غیر اداری، کالا و خدمات را بصورت آنلاین خریداری کنند. و شما قادر خواهید بود به مخاطبان وسیع تری دسترسی پیدا کنید ، مانند افرادی که به هر دلیلی قادر به حضور در فروشگاه فیزیکی شما نیستند. اما بهترین قسمت این قضیه این است که وقتی مشتریان ، خدمات و محصولات شما را بپسندند،آنها مایل خواهند بود اخبار محصولات و خدمات شما را با دیگران به اشتراک بگذارند و این یعنی تبلیغات بدون هزینه و تاثیرگذار برای کسب و کار شما!

۳-حضور آنلاین باعث ایجاد اعتماد و ارتباط با مصرف کننده می شود

جذابیت یک سایت ، وبلاگ و حساب های شبکه های اجتماعی این است که این ابزارها امکان  بررسی و اظهار نظر در مورد محصولات شما را فراهم می کنند.و شما قادر خواهید بود به سرعت و به طور کامل به تمام سؤالات مشتریان پاسخ دهید. وجود همین نظرات به مشتریان جدید این اطمینان را می دهد که شما یک تجارت معتبر هستید. هم چنین شما از نقص ها و ایرادات کار خود بیشتر آگاه می شوید و برای حفظ رضایت مشتریان ، همه تلاش خود را انجام دهید.

۴- حضور آنلاین به شما نشان می دهد که چه چیزی مؤثر است و چه فعالیتی برای تجارت شما جواب نمی دهد

سرانجام ، حضور آنلاین به شما اجازه می دهد تا نتایج همه تلاش های خود را ببینید. در واقع شما با ابزاری که سایت ها و رسانه های اجتماعی در اختیار شما می گذارند، قادر خواهید بود نتایج کارهایی که انجام شده است را تحلیل و بررسی کنید.به طور مثال اگر پست جدیدی در وبلاگ یا پیج خود را به اشتراک می گذارید و بازدیدهای زیادی را به دنبال دارد ، می توانید بفهمید که مخاطبان شما چه مطالبی را بیشتر دوست دارند.

بنابراین نتیجه می گیریم اینترنتی شدن کسب و کارها دیگر یک مزیت رقابتی نیست بلکه امری کاملاً ضروری است. با ایجاد یک سایت برای کسب و کار خود و فعال شدن در رسانه های اجتماعی ،به مخاطبان گسترده تری دست خواهید یافت. همچنین اعتماد مشتری را تقویت خواهید کرد و قادر خواهید بود بدون زحمت مراحل بازاریابی را انجام دهید.

چه کسانی می توانند در زمینه کسب وکار اینترنتی فعالیت کنند؟

تجارت آنلاین برای همه

جواب این سوال قطعا بلی است.کسب و کار اینترنتی محدود به قشر خاص، جنسیت خاص یا حتی شرایط سنی خاصی نیست و شما در هر سنی که باشید یا در هر سطح اجتماعی که باشید می توانید کسب و کار خود را در اینترنت شروع کنید.

برخلاف کسب و کارهای سنتی که اغلب نیازمند منابع مالی زیاد و مجوزهای دست و پا گیر که اغلب از عهده افراد معمولی و سطح پایین جامعه بر نمی آید و محدود به قشر خاصی از جامعه می شود، کسب و کارهای اینترنتی هیچ گونه محدودیتی نه از نظر مالی و نه از هیچ لحاظ دیگر ندارد. شما فقط با داشتن یک گوشی هوشمند و دسترسی به اینترنت می توانید کسب و کار خود را ایجاد کنید و شروع کنید به درآمدزایی.

فرقی ندارد شما مرد باشید یا زن،کارگر باشید یا کارمند، متخصص دیجیتال مارکتینگ باشید یا بچه مدرسه ای،فقط کافیست که تصمیم بگیرید و اراده کنید تا از اینترنت پول در بیارید.اگر با نظر من مخالف هستید، می توانید با یک جستجوی ساده در گوگل یا اینستاگرام افرادی را شاهد باشید که فقط با یک صداگذاری ساده روی ویدئوها و ساخت کلیپ های طنز مخاطب میلیونی دارند و درآمدی که از طریق تبلیغات بدست می آورند شاید بالاتر از بسیاری از افراد جامعه باشد.

ایا برای کسب درآمد از اینترنت حتما باید سایت راه اندازی کرد؟

کسب درآمد از اینترنت

پاسخ منفی است زیرا اگر چنین بود همه ی افرادی که تخصص برنامه نویسی یا طراحی سایت را ندارند باید بی خیال کسب و کار اینترنتی بشوند،درصورتی که اینگونه نیست.
یک مزیت بسیار عالی در کسب درآمد از اینترنت این است که شما بدون نیاز به حتی یک خط برنامه نویسی یا ایجاد سایت هم می توانید از اینترنت درآمد کسب کنید.

شما با مطالعه مقاله ایده های کم هزینه و آسان برای شروع کسب و کار اینترنتی شماری از ایده های کسب و کارهای اینترنتی را خواهید شناخت.

بطور مثال شما می توانید با توجه به استعداد و توانایی خود پروژه هایی که در سایت های فریلنسری سفارش داده می شود را بعهده بگیرید و با انجام آنها درآمد کسب کنید یا با ایجاد محتوای مناسب برای سایت های دیگر بعنوان نویسنده فعالیت خود را شروع کنید.
اگر فکر می کنید که قادر به انجام امور بالا نیستید باز هم جای نگرانی نیست،شما می توانید با فعالیت در شبکه های اجتماعی، بدون ایجاد سایت هم از اینترنت درآمد کسب کنید.

ممنون که وقت گذاشتین و این مقاله را تا پایان خواندید،این مقاله را برای آشنایی مقدماتی شما با کسب و کارهای اینترنتی نوشتم برای دریافت آموزش های جامع و کاربردی شروع کسب و کار اینترنتی مطالب مجله فیکسون را دنبال کنید.