اینترنت اشیا و تاثیر آن بر زندگی و آینده مردم

اینترنت اشیا (IOT) در حال تبدیل شدن به یک موضوع داغ در سطح جامعه شده است و شاید شما هم بارها در سطح جامعه آن را شنیده باشید مفهومی که نه تنها بر نحوه زندگی ما بلکه بر نحوه کار و حتی شهر ما نیز تأثیرگذار است. اما اینترنت اشیا یا اینترنت چیزها دقیقاً چیست و چه تأثیری بر زندگی شما دارد؟

در گذشته و به طور سنتی، افراد کاربر اینترنت بودند و ارسال ایمیل ، خرید اینترنتی و بسیاری از این قیبل کارها  توسط آن ها انجام می گرفته است. سهولت دسترسی مردم به اینترنت و افزایش بی سابقه دستگاه ها و اشیا با پشتیبانی از حسگرها و قابلیت اتصال به اینترنت و بهره بردن از توانایی به اشتراک گذاری داده ها و همچنین نفوذ افسار گریخته تلفن های هوشمند ، همه خبر از یک “سونامی” توسط اینترنت اشیا می دهند.

تأثیر اینترنت اشیا در زندگی مردم و آینده آن

سهولت در زندگی، کاهش هزینه ها، ایجاد فرصت های جدید ، بازدهی بیشتر ، کاهش مصرف انرژی و بهره وری بیشتر آن و کاهش آلودگی ها همگی از تأثیرات مثبت اینترنت اشیا است.

تعریف اینترنت اشیا:

اینترنت اشیا به بیان ساده تر ، اتصال هر دستگاهی به اینترنت یا به دستگاه دیگر است که هر دستگاهی مانند تلفن های همراه ، قهوه سازها، ماشین لباسشویی، ساعت های هوشمند ، لامپ ها و تقریباً هر چیز دیگری که می توانید به آن فکر کنید را شامل می شود. همچنین این مفهوم در مورد اجزای ماشین آلات، به عنوان مثال موتور جت هواپیما یا مته حفر چاه در یک دکل نفتی نیز اعمال می شود. در یک کلام این قابلیت دستگاه ها و اشیا که از آن به عنوان اینترنت اشیا یاد می شود و امروزه بر سر زبان ها افتاده در آینده ای بسیار نزدیک بر زندگی،کار و حتی شهر ما حکم فرما خواهد شد.

فعالان و تحلیل گران در این زمینه پیش بینی ۲۶ الی ۵۰ میلیارد دستگاه با قابلیت دسترسی به اینترنت و انتقال داده را برای سال ۲۰۲۰ میلیادی کرده اند. ارزش مالی این حجم از سرمایه گذاری بیش از ۱۱ تریلیون دلار تخمین زده شده است و پیش بینی شده با استفاده از این فناوری تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۴ تریلیون دلار درآمد به دست آید.

نمودار تعداد دستگاه های با قابلیت اتصال

اینترنت اشیا چگونه شما را تحت تأثیر قرار می دهد؟

پاسخ های زیادی وجود دارد که جواب این پرسش را برای ما روشن تر می کند. به عنوان مثال شما در حال رفتن به یک جلسه کاری هستید. ماشین شما می تواند به تقویم کاری شما دسترسی داشته باشد و از قبل بهترین مسیر را انتخاب و طی مسیر کند. اگر ترافیک سنگین باشد ماشین شما ممکن است متنی را به همکاران شما ارسال کند و به آنها اطلاع دهد که کمی دیر می کنید. یا مثلاً چه می شود اگر ساعت زنگ دار، ساعت ۶ صبح شما را بیدار کند و سپس به قهوه ساز اطلاع دهد تا شروع به درست کردن یک فنجان قهوه برای شما کند؟ چه می شود اگر تجهیزات اداری شما از زمان کمبود وسایل و تجهیزات خود مطلع شوند و دوباره به صورت خودکار آن ها را سفارش دهند؟

تاثیر اینترنت اشیا بر روی شهرها

شهرهای هوشمند

در مقیاس وسیع تر و بزرگتر ، شهرها می توانند از اینترنت اشیا در راستای بهبود و آسایش زندگی روزمره مردم در زمینه های حمل و نقل، سلامت و… استفاده کنند. برای مثال با نصب حسگرهایی در پارکینگ ها به افراد معلول کمک می کنند که راحت تر پارکینگ های قابل دسترس را پیدا کنند یا با قرار گرفتن حسگرهایی در لباس آتش نشان ها که شرایط محیطی رو بررسی می کند ، آتش نشان ها با خیال آسوده تری در مواقع اضطراری به وظیفه خود عمل کنند.

چالش ها

واقعیت این است که اینترنت اشیا امکان ایجاد فرصتها و ارتباطات بی پایانی را فراهم می آورد به حدی که شاید درک کامل آن در دنیای امروز ما کمی دشوار و غیر قابل لمس باشد. درک این که چگونه و چرا اینترنت اشیا امروزه چنین موضوع داغی است ، خیلی دشوار نیست. مطمئناً درهای بسیاری از فرصتها و حتی چالشها بر روی ما و کل بشریت باز خواهد شد.

یکی از این چالش ها مسئله امنیت حریم خصوصی و به اشتراک گذاری داده ها است که اغلب اوقات مطرح می شود موضوعی که بعد از بیان مسأله اتصال میلیاردها وسیله به یکدیگر موجب افزایش نگرانی ها در این رابطه شده است. با اتصال این تعداد دستگاه به یکدیگر،چه کاری می توان انجام داد تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات مردم و شرکت ها در امنیت باقی می ماند؟ آیا کسی قادر خواهد بود از طریق قهوه ساز خانگی، شما را هک و از این طریق به کل شبکه شما دسترسی پیدا کند؟

مشکلات امنیتی در اینترنت اشیا

چالش دیگری که بسیاری از شرکت ها به طور خاص با آن روبرو هستند ، مربوط به حجم انبوه داده هایی است که این دستگاه ها قصد تولید آن را دارند. شرکت ها باید روشی را برای ذخیره ، ردیابی ، تجزیه و تحلیل و درک مقادیر گسترده ای از داده های تولیدی کشف کنند.

کلام آخر

گفتگوهای مربوط به اینترنت اشیا چندین سال است که انجام می شود و قطار آن به حرکت افتاده و این در حالی است که ما هنوز در پی درک اولیه این موضوع هستیم که آن چگونه بر زندگی و کار ما تأثیر خواهد گذاشت و چگونه امکان دارد که فرصت های بیشتر با اتصال وسایل به همدیگر به وجود آید.

در حال حاضر بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که در مورد تأثیرات بالقوه اینترنت اشیا و فرصت های آن بیشتر اطلاعات کسب کنیم و شروع به یادگیری آن ها کنیم.اگر شما هم قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید را در سر دارید بهتر است مقاله چگونه یک کسب و کار راه اندازی کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

ترجمه و ویرایش از مجله کسب و کار فیکسون
منبع:Forbes.com

مجتبی محمدی پور
آبان 1, 1398