راهکارهای موفقیت زنان در کسب و کار

زنان در تمام دنیا نقش اساسی در توسعه اقتصادی و فضای کسب و کار کشور خود دارند. زنان با بهره‌گیری از خلاقیت ذاتی به پیشرفت کسب و کار کمک کرده و در راه اندازی کسب و کارهای نو و خلاقانه پیشرو هستند.مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی نه تنها در توسعه ظرفیت ها و توانایی های زنان، بلکه در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه نقش کلیدی داشته و دارد.
در سراسر جهان، زنان ثابت کرده اند می توانند رهبران موفقی برای کسب و کار باشند. در زیر برخی از توصیه های عملی برای تبدیل شدن به یک زن موفق در کسب و کار آورده شده است:

مراحل عمومی موفقیت زنان در کسب و کار

۱- علایق خود را دنبال کنید

علایق خود را در زندگی پیدا کنید و آن ها را دنبال کنید. برای پیشرفت در هر زمینه ای، شما باید کاری را انجام دهید که مورد علاقه ی شماست زیرا در زمان سختی ها، انگیزه و اشتیاق ادامه کار را خواهید داشت. شما باید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و دیدگاه واضح تری از اهداف خود در زندگی داشته باشید.

۲- با برنامه حرکت کنید

خصوصیات زنان کارآفرین

 

موفقیت در نتیجه برنامه ریزی طولانی مدت و کوتاه مدت است. یک برنامه خوب به شما کمک می کند تا زمان خود را کنترل کنید و بتوانید کارهای مورد نیاز را برای رسیدن به اهداف خود به موقع انجام دهید. شما پس از تعیین اهداف باید برنامه های روزانه،هفتگی،ماهیانه و سالانه برای رسیدن به این اهداف را بنویسید.

۳- ارتباطات خود را افزایش دهید

ایجاد ارتباطات و روابط متقابل با دیگر متخصصان بسیار سودمند است و این امکان را برای شما فراهم می کند تا مباحث حوزه کسب و کار خود را بیاموزید، از پیشرفت های جدید در زمینه کسب و کار مطلع شوید و یا راه حل مشکلاتی که در کار برای شما بوجود می آید را پیدا کنید. شبکه ارتباطی می تواند ابزاری مناسب برای شما و حرفه شما، در زمان حال و سالهای آینده باشد.

۴- خلاق باشید

خلاقیت شامل راه های نوآورانه و در عین حال موثر برای مقابله با مشکلات و ارائه دیدگاهی منحصر به فرد می باشد.هنگام مواجه با مشکلات، از یک برگه کاغذ استفاده کنید، در مورد راه حل های احتمالی فکر کنید و چیزهایی را که به ذهن شما می آید بنویسید. سعی کنید ذهن خود را از چنگال واقعیت آزاد کنید و راه حل هایی نو و خلاقانه بنویسید.

۵- مشتاق یادگیری باشید

عوامل موفقیت زنان در کسب و کار

شما با هر سطح دانشی که باشید، مطمئن باشید مطالب بسیاری وجود دارد که هنوز نمی دانید و باید شروع کنید به یادگیری آن ها. نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و دائما در حال تلاش برای بهبود آنها باشید. حتی زمانی که به توانایی های خود اطمینان دارید، همیشه باید تلاش کنید که مهارت های خود را افزایش دهید. هر اندازه می توانید از افراد اطراف خود بیاموزید و مشورت بگیرید. از مطالعه کتاب ها و مجلات برای افزایش دانش و بهبود تصمیم گیری یا مهارت های فردی غافل نشوید.

مقاله مرتبط:فلسفه لوگو برندهای برتر دنیا و معنای پنهان لوگوها

۶- همیشه در تلاش باشید

خصوصیات زنان برتر در کسب و کار

صرف نظر از اینکه چه فرصت هایی برای شما به دست می آیند یا چه میزان تجربه و دانشی داشته باشید، کلید شماره ۱ موفقیت، سخت کار کردن است. هنگام کار کردن، بر روی کار خود تمرکز داشته باشید و از حواس پرتی پرهیز کنید.برای موفقیت، شما نیاز به پشتکار دارید. از شکست نترسید و به یاد داشته باشید که تا اشتباه نکنید چیزی یاد نمی گیرید.

برای موفقیت در کسب و کار باید از منطقه امن و راحت خود بیرون بیایید و برای دستیابی به اهداف خود باید خود را مقابل مشکلات و خطرات قرار دهید. هر موفقیت فردی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و شما را تشویق می کند تا بیشتر تلاش کنید. حتی زمانی که هیچ چیز مطابق میل شما نباشد، به یاد داشته باشید که این پایان جهان نیست و شما می توانید دور بعدی بهتر باشید.بنابراین قوی و شجاع باشید.

راهکارهای موفقیت زنان در کسب و کار

۱- درباره زنان موفق تحقیق کنید

برترین زنان در کسب و کار

بسیاری از زنان موفق در حرفه های مختلف حضور دارند.تحقیق در مورد زنان موفقی که  در زمینه و مسیر شغلی شما فعالیت می کنند به شما انگیزه می دهد.خواندن داستانهای آنها مسیر موفقیت و موانع پیش رو را به شما نشان می دهد.اینترنت یک منبع عالی برای تحقیق در زمینه زنان موفق در کسب و کار است. بیوگرافی، خاطرات و مقالات جالب و خواندنی زیادی در وب سایت ها و مجلات اینترنتی وجود دارد.

۲- در زمینه ای که زنان کمتری در آن فعال هستند فعالیت کنید

در گذشته، زنان در گرایش هایی مانند مهندسی، ریاضیات و علوم رایانه پیشرفت کمی را داشته اند. با دنبال کردن کار در یکی از این حوزه ها، از انگیزه های خاصی برای تشویق بیشتر زنان برای ورود به این حرفه ها برخوردار خواهید بود.

۳- حفظ تعادل بین کار و خانواده

شاید بزرگترین نگرانی برای زنان در کسب و کار این است که چگونه تعادل بین کار و زندگی خانوادگی را حفظ کنند. زنان معمولا وظیفه نگهداری فرزندان را برعهده دارند، در حالی که همزمان باید تلاش کنند تا در کسب و کار نیز پیشرفت کنند. نظرسنجی ها نشان داده اند که اکثر زنان، مشاغل خود را به علت مشکلات نگهداری فرزندان در محیط کار  رها کرده اند. بهترین راه برای اطمینان از تعادل بین کار و خانواده، یافتن شرکتی است که سیاست های طرفدار حقوق زنان، مانند مرخصی های با حقوق برای دوران بارداری، برنامه ریزی انعطاف پذیر و… داشته باشد.

مقاله مرتبط:بهترین ایده های کم هزینه کسب و کار خانگی

۴- غلبه بر نابرابری های پرداختی

نابرابری حقوق زنان و مردان در کسب و کار

با وجود پیشرفت فوق العاده از نظر تعداد زنان در سمت های مدیریتی و اجرایی، هنوز این حقیقت ناخوشایند وجود دارد که  به زنان برای کارهای مشابه به میزان قابل توجهی کمتر از مردان حقوق پرداخت می شود. گرچه عواملی مانند تحصیلات، سطح درآمد را تحت تاثیر قرار می دهد، اما مشکل اصلی این است که زنان، برای کار خود کمتر ارزش قائل می شوند و به طور موثر با کارفرمایان برای حقوق بالاتر مذاکره نمی کنند. برای غلبه بر نابرابری های پرداختی، شما باید ابتدا جستجو کنید که افراد دیگر (مردان و زنان) با همان مدارک و موقعیت های مشابه، چه درآمدی کسب می کنند.

برای مهارت ها و دستاوردهای خود ارزش قائل شوید و برای بالا بردن دستمزد خود با کارفرمایتان مذاکره کنید. اگر شما در حال حاضر در محلی کار می کنید که احساس می کنید مشارکت شما کم ارزش است یا اینکه متوجه شدید که یک همکار برای این کار دستمزد بیشتری می گیرد، نگران نباشید.شما هم می توانید برای بالا بردن دستمزد درخواست کنید. فقط مطمئن شوید که یک مورد قانع کننده برای افزایش دستمزد داشته باشید.

۵- اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به خود و توانایی هایتان برای موفقیت در کسب و کار ضروری است. اگر روز بدی را در محل کار تجربه کردید که اعتماد به نفس شما را کاهش داده است، استفاده از جملات مثبت می تواند به شما کمک کند تا اطمینان و عزم خود را دوباره بدست آورید. پیشنهاد می کنم تکنیک های استفاده از زبان بدن را نیز بیاموزید، این فنون به شما کمک می کنند تا در محل کار اعتماد به نفس بالایی داشته باشید.

۶- انتقاد پذیر باشید

انتقاد پذیری در محیط کار

ظرفیت پذیرش انتقاد از جنبه های بسیار مهم موفقیت زنان در کسب و کار است. با این حال، تفاوت زیادی بین انتقاد سازنده و نقد مخرب وجود دارد. شما باید آن ها را از همدیگر تشخیص دهید و برخورد مناسبی برای هر یک داشته باشید.

مقاله مرتبط: رهبری سازمانی و اصلی ترین مهارت های رهبری

انتقاد مخرب برای آسیب رساندن به اعتماد به نفس شما است. یک نمونه از انتقاد مخرب، یک همکار می تواند این گونه باشد: “کار شما بسیار احمقانه بود.”  بهترین راه برای مقابله با این نوع انتقاد این است که آن را نادیده بگیریم.

از سوی دیگر انتقاد سازنده به شما کمک می کند تا عملکرد خود را بهبود دهید و باید با دید مثبت با آن برخورد کنید.یک نمونه از انتقاد سازنده می تواند اینگونه باشد: “از گزارش شما متشکریم. تلاشتان خوب بود، اما من فکر می کنم اگر از آمار بیشتر بهره می گرفتید، می توانستید گزارش کامل تری را ارائه دهید.”بهترین برخورد با این نوع نقد، این است که از شخص انتقاد کننده تشکر کنید و از نظرات آن شخص برای بهبود کار خود در آینده استفاده کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر قصد شروع یک کسب و کار را دارید پیشنهاد می کنم مقاله چگونه یک کسب و کار راه اندازی کنیم؟ را نیز مطالعه فرمایید.
منبع:wikihow.com
ترجمه و ویرایش در مجله کسب و کار فیکسون