۵ نکته ای که در نوشتن مقاله حتما باید رعایت شود

اگر درحال نوشتن مقاله ای هستید یا می خواهید شروع به نوشتن مقاله کنید،نکات زیر می تواند شما را در نوشتن مقاله ای مفید و جذاب وبا ارزش یاری کند.

۱-پاسخ دادن به یک پرسش اصلی

هر مقاله ای که می خواهید بنویسید باید یک پرسش اصلی را پاسخ دهد و بی‌توجهی به این موضوع بی‌میلی خوانندگان نسبت به مطالب شما را در پی خواهد داشت. این پرسش باید مشخص، جدید، مورد علاقه و استقبال حوزه ی مربوطه باشد.بنابراین بهتر است قبل از شروع به نوشتن، در مورد پیام موضوع تامل کنید. حتی بهتر است پیش از نوشتن عنوان مقاله، راجع به نتایج مقاله نیز بیاندیشید.گاهی اوقات لازم است مطالبی را که مربوط به موضوع اصلی نیستند هر قدر هم که جالب باشند، بهتر است حذف کنید و اگر فکر می کنید این مطالب حذف شده می تواند مفید و موثر باشد بهتر است در یک مقاله دیگر به آن ها بپردازید.

۲- انتخاب عنوان مناسب برای مقاله

انتخاب عنوان مهم‌ترین بخش نوشتن مقاله است. اگر خواننده‌ای اهمیت مقاله شما را از عنوان آن برداشت نکند به خواندن آن ادامه نمی‌دهد.از عنوان های طولانی برای مقاله خود استفاده نکنید زیرا بسیاری از افراد با نگاه سریع و گذرا از روی عناوین موجود،مقاله مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند. عنوان‌های کوتاه معمولا جذاب‌تر هستند.در هنگام انتخاب عنوان برای مقاله بهتر است خود را در جایگاه خواننده قرار دهید.

۳- نوشتن یک مقدمه خوب برای مقاله

مقاله نویسی

در هنگام نوشتن مقدمه برای مقاله نباید بطور کامل به مرور مطالب مقاله بپردازید. بهتر است ابتدا به لزوم بررسی موضوع بپردازید و سپس با نشان دادن روش‌ها،چگونگی حل مساله اصلی که همان هدف مقاله است را بیان کنید. شما می توانید اطلاعات قبلی موجود در این زمینه را بیان کرده و نقایص موجود در آن ها را ذکر کنید.

۴- استفاده از شیوایی و فن بیان مناسب در نوشتن مقاله

برای نوشتن مقاله سعی کنید از لغات متداول استفاده کنید.هیچ ضرورتی برای استفاده از صفات و قیدهای پیچیده وجود ندارد و بهتر است لغات نامفهوم و غیر ضروری مقاله خود را حذف کنید. هر چقدر در نوشتن مقاله از ترکیبات طولانی و پیچیده و توضیحات اضافی در پرانتز بیشتر استفاده کنید، خوانندگان و حتی علاقه‌مندان به این موضوع از ادامه مطالعه منصرف می شوند. بهترین کار برای جلب توجه خوانندگان،بیان مطالب به صورت صریح و مشخص است.

۵- نوشتن خلاصه ای جذاب برای مقاله

خلاصه مقاله دارای اهمیتی تقریباً مساوی با عنوان است، گاهی تنها بر اساس خلاصه مقاله یک خواننده تصمیم می‌گیرد یک مقاله را بخواند یا آن را کنار بگذارد. هر قدر هم یک مقاله شما دارای مطالب باارزش و مهم باشد، در صورتی که آن ها را در خلاصه مطرح نکنید، خواننده علاقه‌ای به خواندن مقاله شما پیدا نمی‌کند.

و در آخر دو نکته بسیار مهم را هنگام نوشتن مقاله در نظر بگیرید: پیام اصلی و خواننده مقاله، چرا که تمام هدف شما متقاعد کردن خواننده به ارزش و اهمیت مقاله نوشته شده است و اگر به خواننده‌ها بی‌توجهی کنید، خواننده‌ها نیز به نوشته‌های شما بی‌توجهی می‌کنند.

امیدوارم با رعایت این نکات مقالاتی مفید و پر مخاطب بنویسید.مقاله با استفاده از بازاریابی محصولی پرفروش تولید کنید نیز می تواند برای شما مفید باشد.

تهیه شده در مجله کسب و کار فیکسون

زهرا حکیمی
مهر 8, 1397