۴ مرحله تبدیل شدن به رهبری تحول گرا در کسب و کار

واژه رهبری تحول گرا می تواند تصاویر مختلفی را در ذهن ایجاد کند:
یک رهبر سیاسی که به دنبال شخصیت محبوب و شخصی است.
یک رهبر سازمان، در حال توسعه استراتژی کسب و کار خود برای رقابت است.
بطور کلی رهبران به خود و دیگران کمک می کنند تا امور درست را انجام دهند. آنها را در مسیر درست هدایت می کنند و چشم اندازی الهام بخش برای آنها ایجاد می کنند. رهبران از مهارت های مدیریتی برای هدایت افراد خود به مقصد درست استفاده می کنند.

بر اساس تئوری رهبری تحول گرا یک رهبر موثر فردی است که موارد زیر را انجام می دهد:

  • ایجاد چشم اندازی الهام بخش برای آینده
  • ایجاد انگیزه در افراد
  • مدیریت تغییر چشم انداز
  • مربیگری و ایجاد یک تیم برای دستیابی به چشم انداز

تئوری رهبری تحول گرا توسط برنز (۱۹۷۸) به منظور تمایز بین آن دسته از رهبران که روابط قوی و انگیزشی با زیردستان و پیروان برقرار می کنند و آن دسته از آنها که به طور گسترده ای متمرکز بر مبادله یا تعامل برای ایجاد نتایج اند به وجود آمد. او مشخص کرد که یک رهبر تحول گرا، به دنبال انگیزه های بالقوه در پیروان و ارضای نیازهای بالاتر آنان است.طبق تعریف او رهبریِ تحول‌گرا فرآیندی است که در آن رهبران و کسانی که از آنها پیروی می‌کنند به یکدیگر کمک می‌کنند تا به بیش‌ترین سطح روحیه و انگیزه دست یابند.

رهبری تحول گرا مهارت های مورد نیاز برای انجام این کارها را به ارمغان می آورد. ما در هر مورد به جزئیات بیشتری اشاره خواهیم کرد.

۱- ایجاد چشم اندازی الهام بخش برای آینده

تاثیر رهبری تحول گرا در ایجاد چشم انداز

در کسب و کار، چشم انداز یک تصویر واقع گرایانه، متقاعد کننده و جذاب از جایی که می خواهید در آینده باشید، است . چشم انداز جهت شما را مشخص می کند، اولویت ها را تنظیم می کند به طوری که شما می توانید بگویید به چه چیزی می خواهید برسید.رهبران موثر یک تصویر روشن از آنچه که در آینده به نظر می رسد ارائه می دهند و دیدگاه های خود را در راه هایی که هر کس می تواند به آن برسد، توضیح می دهند.

۲- ایجاد انگیزه در افراد

ایجاد انگیزه در رهبری تحول گرا

چشم انداز پایه و اساس رهبری تحول گرا را فراهم می کند. اما این توانایی رهبران در انگیزه دادن و الهام بخشیدن به افراد است که به آنها کمک می کند تا این بینش را به دست آورند.به عنوان مثال، هنگامی که شما یک کسب و کار جدید را شروع می کنید، احتمالا بسیار مشتاق هستید، بنابراین در ابتدا هدایت آن آسان است. با این وجود، پس از آنکه شور و شوق اولیه از بین می رود، به خصوص اگر تیم یا سازمان نیاز به تغییرات قابل توجهی در نحوه انجام کارها داشته باشد.فقط با مهارت رهبری تحول گرا است که می توان نیازهای فردی، اهداف و آرمان های سازمان را باهم مرتبط ساخت.

رهبران مؤثر دو انتظار متفاوت را با هم پیوند می دهند:
انتظار می رود که کار سخت منجر به نتایج خوبی شود.
انتظار می رود که نتایج خوب منجر به پاداش یا انگیزه های جذاب شود.

این ارتباط باعث انگیزه افراد می شود که با کار سخت به موفقیت برسند، زیرا آنها انتظار دارند از پاداش مادی و معنوی برخوردار شوند.
رهبری که در کارش متخصص و حرفه ای باشد،افراد به او احترام می گذارند و اعتقاد دارند، زیرا او در زمینه کاریش تخصص و اعتبار دارد و افراد به حرف های او گوش می دهند و دنبالش می کنند. این باعث می شود کار این چنین رهبری در ایجاد انگیزه بسیار آسان تر باشد.
رهبران از طریق منابع دیگر قدرت، می توانند ایجاد انگیزه و نفوذ کنند.مانند قدرت پرداخت پاداش یا تخصیص وظایف به افراد. با این حال، رهبران خوب بر این نوع از قدرت ها تکیه نمی کنند.

مقاله پیشنهادی: اهداف اصلی و اهمیت تبلیغات در کسب و کار

۳- مدیریت تغییر چشم انداز در رهبری تحول گرا

کنترل چشم انداز

این زمینه رهبری تحول گرا مربوط به مدیریت است .رهبران باید اطمینان حاصل کنند که کار مورد نیاز برای ارائه چشم انداز به درستی مدیریت می شود. یا توسط یک مدیر اختصاصی یا تیم مدیریتی این کار  با موفقیت تحقق یابد.برای انجام این کار، اعضای تیم نیاز به اهدافی عملکردی دارند که با چشم انداز کلی تیم مرتبط باشد.رهبران باید مطمئن شوند که آنها تغییر را مدیریت می کنند تا اطمینان حاصل شود که تغییرات لازم با هماهنگی و پشتیبانی کامل،افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

۴- مربیگری و ایجاد یک تیم برای دستیابی به چشم انداز

رهبری تحول گرا برمبنای ایجاد تیم

توسعه فردی و تیمی فعالیت های مهمی است که توسط رهبران تحول گرا انجام می شود. برای ایجاد یک تیم، رهبران ابتدا باید اساس تیم را درک کنند.سپس یک رهبر اطمینان حاصل می کند که اعضای تیم مهارت های لازم و توانایی های لازم را برای انجام کار خود و دستیابی به چشم انداز دارند. آنها این کار را با ارائه و دریافت بازخورد انجام می دهند.وبه طور منظم افراد را برای بهبود عملکرد فردی و تیمی آموزش می دهد.

رهبری تحول گرا همچنین شامل جستجوی قدرت رهبری در دیگران نیز می باشد. با توسعه مهارت های رهبری تحول گرا در تیم خود، محیطی را ایجاد می کنید که در آن می توانید در بلند مدت به موفقیت ادامه دهید.

کلمات رهبر و رهبری اغلب به اشتباه برای توصیف افرادی که در واقع مدیر هستند استفاده می شود. این افراد ممکن است در کارهایشان بسیار ماهر باشند و برای سازمان ارزشمند باشند، اما آنها فقط مدیران عالی هستند نه رهبر.افراد یا کسب و کارهایی که توسط یک فرد یا گروه مدیریت می شوند بدون اینکه کسی  آنها را هدایت کند و در واقع هیچ رهبری برای آن ها وجود ندارد تا برای افراد چشم انداز ایجاد کند و به آن ها انگیزه بدهد در دراز مدت ممکن است  با مشکلات جدی مواجه شوند.

کلام آخر

در مدل رهبری تحول گرا، رهبران مسیر درست را ترسیم می کنند و به خود و دیگران کمک می کنند تا کار درست را انجام دهند. برای انجام این کار ابتدا چشم انداز الهام بخش را ایجاد می کنند، و سپس افراد را برای رسیدن به این چشم انداز انگیزه می دهند. آنها همچنین به طور مستقیم یا غیرمستقیم تغییر چشم انداز را مدیریت می کنند و تیم خود را برای ایجاد و تقویت آنها ترغیب می کنند.

سبک رهبری تحول گرا زمانی که به شکلی مناسب به‌کار گرفته شود بیشترین تاثیر را دارد، البته شاید برای همه‌ی شرایط بهترین انتخاب نباشد. در برخی از موارد، ممکن است گروه‌ها به سبک های مدیریتی استبدادی‌تری نیاز داشته باشند که کنترل بیشتری روی آنهاست و جهت‌مندی بیشتری دارند؛ به‌ویژه در مواردی که اعضای گروه مهارت کافی ندارند و به نظارت بیشتری نیاز است، توجه به این موضوع ضروری است.و در آخر اگر قصد شروع یک کسب وکار را دارید پیشنهاد میکنم مقاله چگونه یک کسب و کار راه اندازی کنیم را مطالعه فرمایید.

برگرفته از mindtools.com
تهیه شده در مجله کسب و کار فیکسون

رحیم شاد
مهر 14, 1397